Dlaczego srebrna biżuteria czernieje?

Srebrna biżuteria jest niezwykle pożądanym dodatkiem przez niemal każdą kobietę na świecie. Wszystko za sprawą faktu, że w doskonały sposób pasuje do większości stylizacji oraz może ją nosić niemal każdy.

Jednak po dłuższym czasie na srebrnej biżuterii można zauważyć niezbyt estetyczny, grafitowy lub brunatny nalot. W takiej sytuacji często pada podejrzenie, że biżuteria została wykonana z materiału o niskiej jakości. Jest to jednak błędne stwierdzenie. Dlaczego więc srebro czernieje i czy można opóźnić ten proces?

Dlaczego srebro czernieje?

Czernienie srebra to całkowicie normalny i naturalny proces. Wielu klientów uważa, że gdy na ich biżuterii pojawi się brzydki nalot, wybrali nieodpowiedni kruszec o niskiej jakości. Nie jest to jednak prawdą.

Czernienie srebra to proces ściśle powiązany z chemiczną naturą tego metalu. Procesu nie można powstrzymać, a jedynie opóźnić. Głównym „winowajcą” takiego stanu rzeczy jest siarczek srebra wydzielany przez skórę. Wchodzi on w reakcję chemiczną ze srebrną biżuterią i to właśnie on stanowi powód jej ciemnienia.

Srebrne pierścionki czy kolczyki mają cały czas styczność z powietrzem oraz z ludzką skórą. Im więcej siarczku srebra znajduje się w otoczeniu, tym szybciej na biżuterii pojawi się nalot. Zjawisko to ma ścisły związek z dietą oraz sposobem życia. Na przykład, podczas intensywnego treningu wraz z potem wydzielają się siarkowodory.

Podobnie sprawa wygląda, jeżeli dieta jest bogata w białko. Podczas jego przyswajania przez organizm również powstaje siarkowodór, który w reakcji ze srebrem powoduje ciemny nalot.

Czemu srebro czernieje? Jak temu przeciwdziałać?

Jak zostało wcześniej wspomniane, nie da się całkowicie uchronić srebrnej biżuterii przed czernieniem. Można jednak znacznie spowolnić ten proces i sprawić, że dodatki będą zachwycały swoim blaskiem przez długi czas.

Bardzo ważne jest, aby srebrna biżuteria była przechowywana w specjalnie do tego przeznaczonej szkatułce, aby jak najbardziej odciąć ją od powietrza. Tego typu ozdoby można także trzymać w woreczku strunowym. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy nie jest ono pokryte warstwą złota lub rodu. W innym przypadku biżuteria, ocierając się o siebie, będzie traciła warstwę galwaniczną.

Również zdejmując biżuterię do mycia, spania czy innych czynności nie można zostawiać jej na wierzchu. Dodatkowo przed schowaniem jej do pudełka srebro należy przetrzeć mięciutką ściereczką w celu pozbycia się pozostałych związków chemicznych z powietrza i ze skóry.

Kolejną kwestią jest odpowiednie użytkowanie biżuterii srebrnej. Mowa tutaj głównie o jej zdejmowaniu przed myciem, wizytą na basenie, sprzątaniem oraz każdą inną czynnością, która naraża metal na kontakt z substancjami chemicznymi.

Nie należy również rozpylać na wisiorki czy naszyjniki perfum ani nakładać kremu do rąk w przypadku, gdy na dłoni znajduje się srebrny pierścionek. Należy zrobić odwrotnie, najpierw nałożyć kosmetyk, a następnie biżuterię. Dbając w ten sposób o posiadane wyroby jubilerskie, można znacznie przedłużyć ich żywotność.

Czemu czernieje srebro i jak usunąć nalot?

Niezależnie od tego, jak mocno ktoś przestrzega powyższych wskazówek, z czasem na srebrnej biżuterii i tak pojawi się ciemny, nieestetyczny nalot. W takim przypadku metal będzie wymagał czyszczenia.

Najlepszym sposobem z pewnością jest oddanie swoich błyskotek do profesjonalnego jubilera. Specjalista dokładnie wypoleruje biżuterię, nie rysując kamieni, a także może odświeżyć warstwę galwaniczną, czyli nałożyć złoto lub rod.

Nie oznacza to jednak, że biżuterii srebrnej nie można wyczyścić również w domu. W tym celu wystarczy użyć tlenku glinu. Mimo, że nazwa wydaje się skomplikowana, tak naprawdę jest to po prostu folia spożywcza, którą można znaleźć w każdej kuchni.

Wystarczy jedynie wrzucić kawałek folii do ciepłej wody i wsypać dużą ilość soli. Następnie wystarczy włożyć biżuterię oraz poczekać na utlenienie się substancji z wierzchu. Co bardzo ważne, jest to proces całkowicie bezpieczny dla ozdób ze srebra.

Paris Biżuteria — sprawdzone wyroby ze srebra

Aby mieć pewność, że srebrna biżuteria nie straci zbyt szybko swoich walorów ze względu na powstały nalot, należy kupować ją w sprawdzonym miejscu. Jako Paris Biżuteria oferujemy najlepszej jakości wyroby.

Co bardzo ważne, każdy element wykonany z tego metalu pokryty jest warstwą galwaniczną, co znacznie spowalnia powstawanie nalotu. Oferujemy także usługę czyszczenia zakupionej biżuterii srebrnej. Pracujący u nas specjaliści sprawią, że będzie wyglądała tak jak kiedyś.

UDOSTĘPNIJ SWÓJ KOSZYK
Zadzwoń i zapytaj naszego doradcę: +48 511 165 550
This is default text for notification bar