Jak dbać o biżuterię

Srebro dzięki swoim właściwościom: pięknej barwie, metalicznym połysku oraz elastyczności, która umożliwia łatwe formowanie go w różne kształty, już od czasów starożytnych używane jest do wyrobu biżuterii i ozdób. Czyste srebro to tzw. srebro rodzime. Do wyrobu biżuterii stosuje się stopy z innymi metalami.

Dlaczego srebrna biżuteria czernieje?

W związku z częstym występowaniem w przyrodzie srebra, jego cena jest znacznie niższa niż złota. Naturalnym procesem użytkowania srebrnej biżuterii jest matowienie oraz czernienie. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku kontaktu z powietrzem srebro pokrywa się czarnym nalotem – warstwą siarczku srebra.

Aby biżuteria PARIS służyła Ci przez długi czas trzeba o nią dbać od momentu zakupu. Biżuterii nie należy zginać, rozciągać, zbyt ciasno zawijać oraz narażać na ścieranie się, gdyż może to spowodować trwałe odkształcenie, zagięcie, złamanie lub zerwanie. Szczególną ostrożność zachowaj podczas użytkowania cienkich łańcuszków i delikatnych elementów biżuterii.
Przyczyną przebarwień srebra lub skóry w miejscu jej kontaktu z biżuterią mogą być składniki kosmetyków (perfum, dezodorantów, kremów, lakierów itp.). Produkty, które dostaną się w zakamarki biżuterii są trudne do usunięcia, a zawarte w nich substancje chemiczne mogą zmienić jej kolor. Wystarczy pamiętać o tym żeby użyć ulubionego zapachu i innych kosmetyków, a dopiero potem na suchą skórę założyć biżuterię. Detergenty(proszki do prania, płyny do WC, wybielacze itp.) potrafią uszkodzić kamień oraz delikatną powierzchnię wyrobu. Przed wykonywaniem codziennych czynności takich jak mycie naczyń, pranie ręczne, sprzątanie należy założyć rękawiczki lub po prostu zdjąć biżuterię.

Pamiętajmy także, że w biżuterii nie należy spać. W nocy nasze ozdoby mogą ulec odkształceniu, zahaczyć się o coś czy po prostu odpiąć i zgubić.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Biżuteria wymaga regularnego czyszczenia. Możemy to zrobić za pomocą ściereczki specjalnie do tego przeznaczonej. Nieumiejętne czyszczenie może spowodować wytarcie powłoki rodu lub pozłocenia oraz wygładzenie powierzchni satynowej. Biżuterii ze srebra oksydowanego nie poddaje się kąpielom czyszczącym, ponieważ może dojść do odbarwienia ciemnych powierzchni. Przestrzegamy przed samodzielnym czyszczeniem biżuterii środkami chemicznymi czy polerującymi. Warto mieć na uwadze, że tylko profesjonalne czyszczenie daje nam gwarancję bezpieczeństwa, ponieważ jubiler dopasuje metody czyszczenia do rodzaju biżuterii.

Biżuterię należy przechowywać w specjalnych szkatułkach lub woreczkach z miękkiej tkaniny, które chronią ją przed uszkodzeniem, zakurzeniem i przebarwieniem. Należy również wystrzegać się metalowych opakowań, które mogą doprowadzić do licznych zarysowań.

UDOSTĘPNIJ SWÓJ KOSZYK
Zadzwoń i zapytaj naszego doradcę: +48 511 165 550
This is default text for notification bar