Jak sprawdzić, czy biżuteria jest srebrna?

Biżuteria to doskonały dodatek, który doda pewności siebie oraz będzie idealnym uzupełnieniem codziennych stylizacji. Na srebrne ozdoby decydują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ze względu na ich dużą uniwersalność. To również doskonały pomysł na prezent dla bliskiej osoby, ale także każdego, kto lubi nosić elegancką biżuterię. Wiele osób zastanawia się jednak, jak sprawdzić, czy biżuteria jest srebrna, czy tylko posrebrzana. To często problematyczna kwestia, którą warto rozwiać, aby zdawać sobie sprawę z wartości danej biżuterii. Jak sprawdzić, czy biżuteria powstała ze srebra? Odpowiedź na to pytanie odnajdziesz w naszym artykule.

Sprawdzanie biżuterii ze srebra

Obecnie istnieje kilka metod, które pozwalają w prosty i przystępny sposób sprawdzić, czy biżuteria została wykonana ze srebra. Możesz przeprowadzić próbę w domu i nie potrzebujesz do tego specjalistycznych urządzeń. W kilka chwil będziesz mógł ocenić, jaką biżuterię posiadasz. Pierwszym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest cena danego produktu. Srebrna biżuteria jak – sprawdzić jej prawdziwość? Dodatki stworzone ze szlachetnego kruszcu będą odpowiednio droższe niż biżuteria posrebrzana. Jeżeli udało Ci się ją kupić za niewielką cenę, może być to znak, że produkt nie został wykonany z czystego srebra.  Nie jest to jednak jednoznaczny wyznacznik, bowiem sklepy internetowe sprzedają srebrną biżuterię w bardzo atrakcyjnych cenach.

Kolejną możliwością podczas sprawdzania prawdziwości srebrnej biżuterii jest tzw. próba magnesu. Jeżeli dodatek połączy się z magnesem, oznacza to, że na pewno nie jest wykonany ze srebra. Substancja ta zaliczana jest do diamagnetyków, co oznacza, że nie jest przyciągana przez pole magnetyczne.

Kolejnym sposobem na ocenienie prawdziwości srebra, jest sam wygląd kruszcu. Srebro ma charakterystyczny błysk i solidny wygląd, a dodatkowo z czasem ciemnieje. Na tej podstawie powinniśmy wysunąć pierwsze wnioski. Sprawdzenie biżuterii ze srebra można oprzeć również na technice miękkości, pozwala ona jednoznacznie ocenić, czy produkt został wykonany z danego kruszcu. Jest niestety trochę ryzykowna, polega na wykonaniu na biżuterii delikatnej rysy, jeżeli będzie ona zauważalna mamy do czynienia ze srebrem, jeżeli na powierzchni nie pojawi się zadrapanie, prawdopodobnie to zupełnie inne tworzywo.

Wiesz już, jak sprawdzić, czy biżuteria powstała ze srebra, wykorzystując do tego dostępne metody. Jeżeli okażą się one jednak niewystarczające, można skorzystać z profesjonalnych pomiarów, które wykona dla Ciebie jubiler. Należy wybrać się z biżuterią do salonu, a specjalista zajmie się odpowiednimi procedurami.

Jak sprawdzić, czy biżuteria jest srebrna? Wybierz się do jubilera

Najpopularniejszą metodą, którą można wykonać niemal od ręki, jest odczytanie cechy probierczej, która znajduje się na biżuterii. Jeżeli jej brak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że biżuteria została wykonana z innego tworzywa. Jubiler odczyta prawidłowo próbę i przekaże nam wszystkie informacje. Srebrna biżuteria ulega również utlenianiu, biorąc to pod uwagę, można spróbować przetrzeć element specjalną czyszczącą chusteczką, jeżeli w miejscu dotknięcia pojawi się ciemniejszy odcień, mamy do czynienia ze srebrem. Reakcja jest tylko chwilowa, a kolor wróci niedługi do początkowego stanu. Srebro ma też specyficzną gęstość w porównaniu z innymi kruszcami. Do miarowego cylindra wlewamy wody, a następnie zapisujemy jej objętość, następnie wrzucamy do środka biżuterię i ponownie mierzymy. Ważne, aby najpierw zważyć akcesorium, a następnie wagę przedmiotu podzielić przez objętość wody. Da nam to odpowiedź, czy jest ona srebrna, czy posrebrzana.

Jak więc widać, istnieje sporo odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić, czy biżuteria jest srebrna. Wystarczy podjąć kilka prostych działań, aby już w warunkach domowych ocenić, czy posiadamy akcesorium ze srebra, czy posrebrzane. Jeżeli z kolei nie jesteś pewien, czy podstawowe metody będą odpowiednie, wybierz się do jubilera, który z pewnością słusznie oceni, z czego została wykonana biżuteria. Jak sprawdzić, czy biżuteria powstała ze srebra? Mamy nadzieję, że teraz doskonale wiesz, jak zrobić to samodzielnie.

UDOSTĘPNIJ SWÓJ KOSZYK
Zadzwoń i zapytaj naszego doradcę: +48 511 165 550
This is default text for notification bar