Sporo osób mających na co dzień styczność z różnymi jubilerskimi wyrobami zdaje sobie sprawę, że kruszec kruszcowi nierówny, mimo że oba elementy ze złota mogą wyglądać na niemal identyczne. Dzieje się tak, ponieważ każdy metal szlachetny, a konkretniej ich stopy, wyróżniają się charakterystycznymi cechami. Wśród nich wyróżnia się kolor, twardość, połysk, wagę czy próbę. To właśnie ostatni czynnik określa szlachetność danego wyrobu.
Najczęściej wykorzystywanymi kruszcami do produkcji biżuterii są złoto i srebro, dlatego warto przyjrzeć się drugiemu z wymienionych. Nie każdy bowiem wie, że wyroby z tego metalu również mogą cechować się odmiennym poziomem szlachetności. Zatem, jakie próby może mieć srebro poza najpopularniejszą – 925?
Jakie próby ma srebro i co one oznaczają? – srebro próba 925
Warto zacząć od tego, o czym informuje dana próba. Co istotne, w przypadku każdego znanego kruszcu liczba wyczytana z metki jubilerskiej lub bezpośrednio z wyrobu oznacza dokładnie to samo. Próba informuje o procentowej zawartości metalu szlachetnego w stopie wykorzystanym do produkcji danego elementu. Dzięki niej możemy określić, jak bardzo szlachetny jest dany wyrób.
Weźmy za przykład próbę 925. Liczba ta, gdy dodamy przecinek między 92 a 5, da nam 92,5%. To właśnie jest procentowa zawartość czystego srebra w stopie, z którego powstał dany element jubilerski.
Srebro – jakie może mieć próby?
Większość ludzi noszących biżuterię z omawianego kruszcu kojarzy próbę srebra oznaczoną jako 925. Ta stanowi najwyższą, a jednocześnie najpopularniejszą ze względu na jakość, wytrzymałość oraz szlachetność. To właśnie z tej próby najczęściej produkuje się elementy biżuteryjne zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
Jak się jednak okazuje, 925 to nie jedyna, a jedna z wielu możliwych opcji. Wśród spotykanych prób widnieje jeszcze próba 875, prezentująca 87,5% czystego srebra w wyrobie. Kolejna to 830, czyli 83% czystego kruszcu w danym elemencie. Natomiast ostatnią stanowi próba 800, a więc ta oznaczająca 80% czystego srebra w przedmiocie.
Jakie próby ma srebro i dlaczego niektóre wyroby z tego metalu ciemnieją?
Niektórzy niesłusznie wysnuli wniosek, że jeśli srebro ciemnieje, oznacza to, że zapewne jest niskiej próby, a więc gorszej jakości. Co ciekawe, elementy jubilerskie tracą swoją srebrzystą barwę nie za sprawą niższej zawartości kruszcu w stopie, a innego czynnika.
Otóż za ciemnienie wyrobu ze srebra odpowiada wystawienie go na działanie tlenku siarki. Związek ten reaguje z kruszcem, powodując zmianę jego barwy. Niestety, nie ma większych możliwości zatrzymania tego procesu, ponieważ tlenek siarki stanowi między innymi składnik smogu, który w sezonie jesienno-zimowym bardzo często obserwowany jest nad polskimi miastami. Co więcej, znajduje się on także w wodzie, a nawet w ludzkim pocie. Z tego wynika, iż ciemnienie srebra to w pełni naturalny proces, który nie ma nic wspólnego z konkretną próbą kruszcu.
Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości srebrnych wyrobach, powstałych w próby 925, zapoznaj się z naszą ofertą obejmującą biżuterię na każdą okazję.